ENGLISH

Kurumsal

Kilometre Taşları

1 Aralık 1991

Arkem B.V. Levend Kokuludağ, Mark Van Steenis ve John Harding tarafından Bussum, Hollanda`da kuruldu. Türkiye ve çevre ülkelerde petrokimya ürün satışı için NISSHO IWAI EUROPE PLC, Londra ile exclusive Anlaşma imzaladı. Arkem B.V Quantum Chemicals U.S.A nin Vinyl Acetate Monomer ürününde ve Eastman Chemicals U.S.A nin Ester ürünlerinde tek exclusive pazarlamacısı ve distribütörü oldu.

26 Aralık 1991

İlk VAM, BUTYL ACETATE, ETHYL ACETATE, BUTYL GLYCOL, ETHYL GLYCOL and EGA kargosu Amerikan Körfezinden Poliport Gebze Terminaline doğru yola çıktı.

20 Ocak 1992

İlk Arkem B.V. & NISSHO IWAI kargosu Poliport Gebze Terminaline ulaştı.

4 Şubat 1992

Arkem B.V İstanbul Ofisi açıldı. Türkiye ve çevre ülkelere kimyasal hammadde satışı İstanbul’dan yapılmaya başlandı.

1 Ocak 1993

Arkem B.V. ve NISHHO IWAI EUROPE PLC, Londra Petrogal’in Aromatikler ve Aliphatiklerde exclusive distribütörü oldu.

2 Ocak 1995

Arkem Kimya Sanayi ve Ticaret A.Ş. Levend Kokuludağ tarafından İstanbulda kuruldu ve lokal para birimi ile kimyasal madde distribütörlüğüne başladı.

1 Eylül 1995

Arkem Kimya A.Ş. Endüstriyel Kimyasal Ürünlerin satışına başladı. Bu iş için personel alımı yapıldı ve yeni bir departman kuruldu.

12 Mart 1996

Firmamız İlk paslanmaz kimyasal karayolu tankeri satın aldı ve Gökbil Nakliyat ve Depolama A.Ş. Kuruldu. Gökbil Türkiye içinde MMA taşımacılığına başladı.

1 Ocak 1997

Arkem Kimya A.Ş. BP CHEMICALS LIMITED, Londra’nın Ethyl Acetate, Butyl Acetate, Butyl Glycol, Acetone ve Isopropanol ürünlerinde Türkiye’de distribütörü oldu.

4 Ocak 1998

Gökbil Lojistik A.Ş. tarafından petrokimyasal taşımacılığı için 10 adet yeni Mercedes araç ve isotank satın alındı. Aynı zamanda Türkiye`ye sıvı kimyasal taşımacılığı için ilk defa Gökbil Lojistik A.Ş. isotank getirmiş oldu.

1 Haziran 1999

Arkem Kimya, Japon Kuraray firmasınının Polivinil Alkol ürünün tek distribütörü oldu. Kuraray, dünyanın en büyük Polivinil Alkol üreticisi konumunda bulunmaktadır. Firma 2003 yılında Clariant firmasının Frankfurt’ta bulunan Polivinil Alkol ve Polivinil Butral tesisini satın aldı ve yakın zamanda da DUPONT U.S.A ‘nın VAM, Polivinil Alkol ve Polivinil Butral tesisini satın almak için anlaşma imzalamıştır.

4 Haziran 1999

Arkem Kimya A.Ş. Sasol Solvents Corporation South Africa ile Acetone, MIBK ve MEK ürünleri için distribütörlük anlaşması imzaladı. Güney Afrika`dan ilk kargo Ağustos 1999’da geldi.

18 Mayıs 2000

Arkem Kimya A.Ş. Condea Augusta, İtalya ile Yüzey Aktif Ürünlerin Türkiye’de satışı için exclusive distribütörlük anlaşması imzaladı.

1 Ağustos 2000

Arkem Kimya A.S. Shell Chemicals ile Türkiye içi petrokimyasallar satışı için distribütörlük anlaşması İmzaladı.

21 Mayıs 2001

Arkem Kimya A.Ş. Maslak Beybi Giz Plaza`daki ofisinden Bahçeköy`deki kendi mülkü olan Arkem Center ofisine taşındı.

1 Mayıs 2004

Arkem Kimya A.S. LYONDELL Corporation Hollanda ile Türkiye’de Styrene Monomer distribütörlüğü için anlaşma imzaladı. Lyondell Rotterdamda 2004 yılının başında 600kt kapasiteli Styrene Monomer Fabrikası açtı.

1 Mayıs 2004

 

Gökbil Lojistik A.Ş. Türkiye’deki aktivitelerini genişletmek için Gebze bölgesinde yeni antrepo ve park alanı inşa etti.

 

1 Haziran 2004

Arkem Kimya A.Ş. Sasol Dia Acrylates South Africa ile Butyl ve Ethyl Acrylate distribütörlüğü için anlaşma imzaladı.

4 Haziran 2004

Arkem Kimya A.Ş. Shell Chemicals Europe B.V. ile Styrene Monomer distribütörlüğü için anlaşma imzaladı.

23 Mart 2006

Arkem Kimya A.Ş. Aktar ailesi ile Altıntel Tank Terminal A.Ş. firmasının satın alınması için görüşmelere başladı, satın alma sözleşmesi imzaladı.

12 Mayıs 2006

Arkem Endüstriyel Kimya A.Ş. Özel Kimyasallar distribütörlüğü için kuruldu.

27 May 2008

2 yıllık bürokratik süreç sonunda Altıntel Liman ve Terminal İşletmeleri A.Ş. Arkem Kimya A.Ş. tarafından satın alındı.

1 Ocak 2011

Arkem Kimya A.Ş. Chevron Philips USA ile Styrene Monomer Türkiye distribütörlük anlaşması imzaladı. Firma 750kt kapasiteli üretim tesisini Suudi Arabistanda devreye soktu.

1 Haziran 2011

Çin, Shangai’de kurulan ilk türk firmalarından biri olan Arkem Chemicals Shangai Corp. Shanghai-Çin`de kuruldu.

1 Eylül 2011

Arkem Chemicals İncorporation Houston USA’da kuruldu.

1 Nisan 2012

Arkem Chemicals Europe B.V Hollanda Utrech’te kuruldu.

4 Mayıs 2013

 

EXXON MOBİL TÜRKİYE Altıntel A.Ş.ile uzun dönemli olarak firmanın yağ ürünlerinin depolanması için anlaşma imzalandı. Mayıs 2008 ve Mayıs 2013 arasında Altıntel A.Ş. nin geliştirilmesi ve kapasitesinin 14.000m3 arttırılması için yaklaşık 12 milyon USD yatırım yapıldı.

 

9 Haziran 2013

Altintel Liman ve Terminal İşletmeleri A.Ş. Çevre ve Ulaştırma Bakanlığı tarafından Çevre ödülüne layık görüldü ve Bakanlık adına dönemin Çevre ve Ulaştırma Bakanı Erdoğan Bayraktar tarafından Sertifikasını aldı.

1 Ağustos 2013

Altıntel A.Ş. Türkiye’nin beş yeşil limanından biri oldu.

20 Kasım 2013

Arkem Kımya A.S. Sabic Suudi Arabistanın aseton ürünlerinde exclusive distribütörü oldu.. SABIC CORPORATION Suudi Arabistan Dünyanın kimyasal ürün üretiminde ikinci en büyük şirketidir.

26 Ekim 2013

Gokbil Lojistik A.S. ilk ADR sertifikasını Dönemin Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım`dan aldı.